Algebraiczne porażenie zmysłówWydziergane na marginesach czasu zeszłej zimy.
Tej jesieni zeszyłam kwadraty.

Tradycyjny wzór szydełkowy. Myślę, że służył do wykorzystania resztek włóczki i do ponownego użytku włóczek poprutych ze starych robót.
Wykorzystałam przekrój włóczek przez blisko stulecie: od babcinych resztek, poprzez zasoby PRL-owskie mamy mojej i zaprzyjaźnionych, po poprute współczesne roboty moje i cudze.
Ton nadał sweter ze szmateksu. Sądząc po workowej formie i staranności roboty, wykonała go jakaś Frau. Miał bardzo ładny kolor i miękkość włóczki.

Zaczęłam od wybrania resztek harmonizujących z podstawą.
A potem zaczęła się... No dobrze, nie zawaham się użyć tego słowa - orgia algebraiczna. Kiedy podstawowy prosty wzór permutował pod szydełkiem w nieskończoną liczbę wariantów, wydobywających najróżniejsze harmonie - czasem uciekające w dysharmonię - z kolorów, odcieni i rodzajów włóczki. Kiedy włóczki, które nie podobały mi się same w sobie, znajdowały sąsiedztwo, wydobywające ich szczególną urodę.

Jeśli któraś kombinacja szczególnie mi się podobała, powtarzałam kilka razy. Inne są pojedyncze.Efekt ktoś mógłby nazwać chaosem, wiem. Dla mnie jest to czysta radość: poddawać się harmonii barw i odczytywać porządek ukryty na kilku płaszczyznach. Jest kilka pomyłek na każdej z płaszczyzn, zgrzytają, ale będę musiała z nimi żyć :)
Patrzenie na kolory ogrzewa samo w sobie, dzieło jest ekwiwalentem kominka. W konsystencji trochę przypomina derkę, wersja "koc miękki" jest w sferze planów.

Myślę też o wydzierganiu sobie takiego płaszcza, w spokojniejszej gamie barw.

Gustav Klimt "Śmierć i miłość"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz