Maj. Jego Wysokość GłógPrzechodziłam koło niego mnóstwo, mnóstwo razy.
Dopiero tej wiosny, kiedy zakwitł, zauważyłam, że to drzewo, to potężny, stary głóg.
Dyskretnie koronowany król Bulwaru Podolskiego, wiodącego wzdłuż Wisły od strony Podgórza.
Szukajcie go przy końcu asfaltowej ścieżki tam, gdzie bulwar skręca w ul. Zabłocie.

Coś dla mnie, roślina nasercowa.

Od paru dni w maj, który do tej pory był euforyczny, wkradł się taki jakiś chłód, listopadowy. Akompaniament KLIK TUGłóg (Crataegus L.). Nazwy ludowe: babi mąka, ptôszi chléb, zajęcze gruszki, kolidupa, diobli gruszki. Rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Do rodzaju zaliczanych jest ok. 200 gatunków. Jako gatunek typowy wskazany został takson Crataegus oxyacantha L, który współcześnie identyfikowany jest w różnych źródłach jako głóg zgiętodziałkowy (Crataegus curvisepala Lindm. 1918) lub głog dwuszyjkowy (Crataegus laevigata (Poir.) DC. 1825)

Owoce większości gatunków nadają się do spożycia, szczególnie zaś na przetwory.
Niektóre gatunki są wykorzystywane jako rośliny lecznicze.
Drewno niektórych gatunków wykorzystywane jest do wyrobów tokarskich i in.

Współczesna fitoterapia poleca stosować kwiaty głogu (Inflorescentia Crataegi), które zbiera się na przełomie maja i czerwca i suszy się w temp. do 30. st. Celsjusza. Medycyna naturalna wykorzystuje również owoce głogu (Fructus Crataegi), które zbiera się w pełni dojrzałe (powinny być ciemnoczerwone i twarde) we wrześniu. Suszy się je początkowo w temp. 30 st. C, a potem dosusza w temperaturze 50 st. C.

Preparaty z głogu stosuje się przede wszystkim w chorobach serca, m.in. w chorobie wieńcowej czy zaburzeniach rytmu serca. Związki flawonoidowe zawarte w kwiatach i owocach głogu działają rozkurczowo na naczynia wieńcowe serca, a tym samym zwiększają dopływ krwi bogatej w tlen do serca. Wówczas poprawia się praca tego narządu, a zmniejszają się dolegliwości bólowe i uczucie duszności. Z kolei procyjanidy obniżają ciśnienie krwi, w związku z tym po głóg mogą sięgać osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. Można go również stosować przy bólach i zawrotach głowy. Natomiast alkoholowe wyciągi z kwiatów głogu działają uspokajająco.
Jedynym przeciwskazaniem do stosowania głogu jest niedociśnienie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz